قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

هشدار زلنسکی: در صورت وقوع «فاجعه» در نیروگاه زاپوریژیا کل اروپا تهدید خواهد شد

مناطق جنوبی اوکراین هدف بمباران گسترده ارتش روسیه قرار گرفت
جولای 27, 2022
مخالفت آلمان با طرح ممنوعیت صدور ویزای گردشگری برای شهروندان روسیه
آگوست 16, 2022
نمایش همه

هشدار زلنسکی: در صورت وقوع «فاجعه» در نیروگاه زاپوریژیا کل اروپا تهدید خواهد شد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین عصر دوشنبه هشدار داد چنانچه «فاجعه‌ای» در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا روی دهد، امنیت کل اروپا تهدید خواهد شد.

این نیروگاهِ واقع در جنوب اوکراین، در حال حاضر تحت کنترل روسیه است و زلنسکی می‌گوید که «اشغالگران تحت پوشش این نیروگاه، شهرها و مناطق اطراف را گلوله باران می‌کنند».

رئیس جمهور اوکراین دربارۀ تهدیدات امنیتی اشغال این نیروگاه نیز گفت: «هر گونه حادثه مرتبط با تشعشعات اتمی در این نیروگاه، کل اتحادیه اروپا همچنین کشورهای ترکیه، گرجستان و حتی مناطق دورتر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در صورت بروز حادثه، همه چیز فقط به جهت و سرعت باد بستگی دارد.»

زلنسکی هشدار داد که «اگر اقدامات روسیه باعث وقوع فاجعه‌ای بشود، عواقب آن حتی به کسانی که تاکنون در قبال این جنگ سکوت کرده‌اند نیز ضربه می‌زند».

او بر این اساس از جامعه بین‌المللی خواست تا «تحریم‌های سخت‌گیرانه جدیدی علیه روسیه» وضع کنند و تسلیم «باج‌خواهی هسته‌ای» مسکو نشوند.

زلنسکی همچنین اعلام کرد که «همه نیروهای روسیه باید فوراً و بدون هیچ قید و شرطی از این نیروگاه و مناطق همجوار آن خارج شوند».

نیروگاه زاپوریژیا که بزرگترین تاسیسات هسته‌ای اروپا محسوب می‌شود، در اوایل ماه مارس یعنی تنها اندک زمانی پس از آغاز تهاجم مسکو به اوکراین، به تصرف نیروهای روسیه درآمد.

از اواخر ماه ژوئیه، بار دیگر نیروگاه زاپوریژیا هدف حملات نظامی قرار گرفت و مسکو و کی‌یف یکدیگر متهم می کنند که عامل این گلوله باران‌ها بوده‌اند.

اوکراین همچنین روسیه را متهم کرده که از این نیروگاه به عنوان پایگاهی برای انجام حملات بیشتر در آینده و ذخیره سلاح استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *