021-79147

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن نوعی ویزای توریستی کوتاه مدت است که به دارندگان آن اجازه می دهد در 26 کشور اروپایی، آزادانه و بدون نیاز به پاسپورت به مدت 90 روز برای اهداف تجاری یا تفریحی رفت و آمد کنند. منطقه‌ی شینگن بخش وسیعی از اروپا را در بر می‌گیرد و از این رو داشتن این ویزا سفر به کشورهای اروپایی مختلف را بسیار آسان می کند. افراد در تردد بین کشورهای عضو منطقه ی شینگن نیاز به هیچ نوع کنترل یا محدودیتی ندارند.
از جمله کشورهای عضو پیمان شینگن می توان به آلمان، فرانسه، اسپانیا، پرتغال، مجارستان، سوییس و سوئد و … اشاره کرد. پرچم این کشورها در تصویر زیر موجود است.

در واقع ویزای شینگن، ویزای مخصوص سفر به اروپاست. اما باید همواره مد نظر داشت که این ویزا، برای اهداف کوتاه مدت مناسب است و اگر شما قصد اقامت طولانی برای زندگی یا کار دائم

ویزای شینگن

در اروپا را دارید، این نوع ویزا برای شما مناسب نیست. از جمله دلایل قانونی اخذ ویزای شینگن می توان به گردشگری، تجارت، ملاقات با دوستان و آشنایان، دلایل پزشکی یا تحصیلی کوتاه مدت اشاره کرد.

 

به کدام کشورهای اروپایی می توان با ویزای شینگن سفر کرد؟

همانطور که ذکر شد با اخذ ویزا از یکی از این کشورها می توان به کلیه ی کشورهای اروپایی عضو پیمان منطقه ی شینگن که شامل 26 کشور اروپایی می شوند، سفر کرد.

 

انواع ویزای شینگن ؟

بر اساس دلایل شما برای سفر به کشورهای عضو شینگن و دفعات مراجعه ی شما، ویزای شینگن به اشکال ویزای یک بار ورود، ویزای دو بار ورود و ویزای ورود متعدد تقسیم می شوند. علاوه بر انواع ذکر شده، دسته ی دیگری با نام ویزای اعتباری منطقه ی محدود وجود دارد که دارندگان آن امکان سفر به تمام کشورهای اروپایی عضو پیمان را ندارند و فقط می توانند به کشورهایی که در ویزای آنها مشخص شده است، سفر کنند.
ویزای یک بار ورود: ویزای سینگل یا یک بار ورود شینگن به شخص این اجازه را می دهد که برای مدت معینی در کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشد. با داشتن این ویزا امکان تردد در کلیه کشورهای عضو شینگن را خواهید داشت. اما نکته اصلی درباره ی ویزای یک بار ورود به محدودیت آن در ارتباط با ورود و خروج به منطقه‌ی شینگن مربوط می شود. شخص دارنده ی ویزای یک بار ورود تنها یک بار امکان وارد شدن به حوزه ی شینگن را خواهد داشت. در واقع اگر بعد از ورود به حوزه ی شینگن قصد ترک آن را داشته باشید، دیگر امکان ورود مجدد به آن را نخواهید داشت.

ویزای دو بار ورود: ویزای دابل یا دوبار ورود شنگن نیز شرایطی مشابه با ویزای سینگل را دارد، با این تفاوت که با داشتن این نوع ویزا در صورت ترک منطقه شینگن، تنها امکان یک بار ورود مجدد به این حوزه را خواهید داشت. ولی در صورتی که برای بار دوم اقدام به ترک حوزه شینگن کنید، دیگر اجازه ی ورود را پیدا نخواهید کرد. دقت داشته باشید که این مسئله ای جدا از تعداد روزهای مجاز اقامت شما در منطقه ی شینگن است و حتی اگر روزهای مجاز اقامت شما باقی مانده باشد، شما دیگر مجاز به برگشت به منطقه و اقامت در آن را نخواهید داشت.

ویزای چند بار ورود: ویزای مولتی Multi یا چندبار ورود به فرد این امکان را می دهد تا بدون محدودیت در تعداد دفعات ورود و خروج به منطقه ی شینگن رفت و امد کند. در واقع تا زمانی که ویزای شما معتبر باشد، هر چند بار که بخواهید می توانید از این حوزه خارج شده و مجددا وارد آن شوید. ویزای مولتی به ویژه برای افرادی که به دلایل مختلف از جمله دلایل کاری مجبور هستند مدام بین کشور خودشان و حوزه ی شینگن رفت و آمد کنند، مناسب است. این ویزا به عنوان ویزای بلند مدت اروپا با مدتهای 1، 3 و 5 ساله شناخته می شود.

 

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟
1.برای گرفتن ویزای شینگن در ابتدا باید هدفمان از سفر را مشخص کنیم. بنا بر هدف شما، ویزاهای مختلفی صادر می شود که شامل ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای ورزشی و … می شوند.
2.در مرحله ی بعد باید کشوری را که قصد سفر به آن را دارید، مشخص کنید و به سفارت کشور مقصد مراجعه کنید.
3.در مرحله ی سوم زمان مناسب برای اقدام را پیدا کنید. بهترین زمان حداقل سه ماه قبل از شروع سفر می باشد. به یاد داشته باشید که هر چه زودتر اقدام کنید، بهتر است.
4.در مرحله ی چهارم باید از سفارت کشور مقصد وقت بگیرید. برای این کار می توانید به روش آنلاین یا حضوری اقدام کنید.
5.در مرحله ی پنجم باید فرم درخواست ویزا را پر کنید. فرم را دانلود کنید و با دقت آن را مطالعه کنید. سپس دو نسخه از آن تهیه کنید و هر دو را امضا کنید.
6.در این مرحله کلیه ی مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای شینگن را جمع آوری کنید و به سفارت ارائه دهید.
7.بعد از طی مراحل گفته شده باید در وقت مقرر از سوی سفارت به آنجا مراجعه نموده و در مصاحبه با افسر کنسولگری به کلیه ی سوالات در زمینه ی هدف سفر، مدت اقامت و سایر جزییات در کمال صداقت پاسخ دهید.
8.سپس باید هزینه ی تعیین شده اخذ ویزا توسط سفارت را بپردازید.
9.در نهایت باید منتظر جواب درخواست خود بمانید که به طور معمول در بازه ی زمانی 15 تا 30 روزه مشخص می شود.

 

برای دریافت ویزای شینگن به چه مدارک قانونی نیاز است؟

از جمله مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای شینگن می توان موارد زیر را نام برد:

گرفتن ویزای شینگن چقدر هزینه دارد؟
هزینه ی ویزای شینگن برای هر فرد بالغ 120 یورو می باشد. برای کودکان بین 6 تا 12 سال این مبلغ 40 یورو می باشد و برای کودکان زیر 6 سال رایگان می باشد. همچنین برای استثناعاتی نظیر محققین در سفرهای تحقیقاتی و دانش آموزان و معلمان همراه در سفرهای مدرسه ای و برای افرادی با ملیتهای ارمنی، آذربایجانی و روسی نیز رایگان بوده، ولی در سال 2022 مبلغ 35 یورو تصویب شده است. مبلغ دریافتی برای ویزای شنگن در تمام سفارتها ثابت است.

 

ویزای شینگن چه مدتی اعتبار دارد؟
مدت اعتبار ویزای شینگن بین 3 تا 6 ماه است و در این بازه ی زمانی فرد فقط می تواند به مدت 90 روز از این ویزا برای اقامت خود در کشورهای عضو شینگن استفاده کند. نکته قابل توجه این است که اگر فردی برای اولین بار از ویزای شینگن استفاده می کند و سابقه ی اقامت در این منطقه را نداشته باشد، کد درج شده بر روی ویزای فرد 1 می باشد و تنها می تواند 15 روز در این منطقه تردد کند. ولی آن دسته از متقاضیان که به صورت مکرر برای اهداف کوتاه مدت نظیر کسب و کار، تجارت و یا سایر موارد به حوزه ی شینگن سفر می کنند، بر طبق قانون جدید ویزای شینگن 2021 امکان دریافت ویزای مولتی شینگن با حداکثر اعتبار 5 ساله را خواهند داشت.

 

چه اطلاعاتی در صفحات ویزای شنگن درج می شوند؟
همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، محدوده ی مجاز سفر در بالاترین قسمت، بازه زمانی مجاز در ردیف بعدی و مدت اقامت و تعداد ورودی به منطقه ی شنگن در ردیف بعد، سفارت صادر کننده ی ویزا، تاریخ صدور ویزا، نوع ویزا و شماره گذرنامه ی صاحب ویزا و در نهایت هدف صدور ویزا به ترتیب در ردیفهای بعدی ذکر می شوند.

 

پرتکرارترین سوالات محاسبه برای ویزای شینگن
1.مجرد هستید یا متاهل ؟ چه مدت است ازدواج کرده اید؟
2.چرا این نوع از ویزایی را که درخواست داده اید، نیاز دارید؟
3.علت سفر به کشور ما چیست؟
4.چه کسانی در سفر با شما همراه هستند؟
5.آیا در حوزه شینگن فامیلی دارید؟
6.چند فرزند دارید؟ آیا کودک هستند یا بالغ؟
7.چه دلایلی برای برگشت به کشور خودتان دارید؟
8.آیا تمکن مالی لازم برای هزینه های سفر خود را دارید ؟

 

برنامه ی پرواز سفر برای درخواست ویزای شنگن چیست؟
سندی رسمی و معتبر که به طور آنلاین قابل بررسی و تایید می باشد. این سند می تواند بلیطهای پرواز و یا رزرو قطعی پرواز با تاریخ و برنامه ی مشخص باشد.

بیمه مسافرتی برای ویزای شینگن چیست؟
بیمه مسافرتی پزشکی برای تمام مدت اقامت در منطقه ی شینگن با حداقل پوشش 30000 یورو برای فوریتهای پزشکی برای هر مسافر ضروری است. این بیمه کلیه ی هزینه های پزشکی احتمالی در زمینه ی جراحت، بیماری و مشکلات پزشکی را در دوره ی اقامت در منطقه ی شینگن پوشش می دهد. حتما دقت داشته باشید که شرکت بیمه کننده با کشورهایی که قصد سفر به آنها را دارید، قرارداد داشته باشد. هزینه ی این بیمه با توجه به تعداد روزهای اقامت از 20 یورو تا 270 یورو می تواند متغیر باشد. برای دریافت اطلاعات دقیقتر با مشخص کردن زمان دقیق اقامت خود و انتخاب شرکت بیمه کننده می توانید مبلغ نهایی را تعیین کنید.

برگه تایید هتل یا مدارک مربوط به محل اقامت برای دریافت ویزای شینگن چیستند؟
شما باید سند تایید شده‌ای را ارائه بدهید که نشان بدهد در طول مدت اقامت خود در منطقه در کجا ساکن خواهید شد. این سند می تواند رزرو قطعی اتاق هتل یا هر نوع قرارداد تایید شده ای باشد که محل اقامت شما را با ذکر تاریخ دقیق مشخص می کند. همچنین دعوت نامه ی میزبان به همراه کپی پاسپورت معتبر او و یا رزرو تور با جزییات پرداختهای شما کفایت می کنند.

مدارک شغلی مورد نیاز برای ویزای شینگن شامل چه مواردی می شوند؟
تمکن مالی لازم برای گرفتن ویزای شینگن چه قدر است؟ مدارک مالی بخشی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن هستند. این مدارک شامل موجودی و مانده ی حساب یا همان تمکن مالی هستند. پرینت گردش این نوع حسابها 6 ماهه هستند. پرینت حساب 6 ماهه به افسر مهاجرت ارائه می شود تا تمکن مالی متقاضی را بررسی کند. ارزش شماره حساب به این است که مبلغهای وارد شده به حساب شما بیشتر و منظم تر باشد و در مقابل مدت زمان بیشتری را در حساب شما مانده باشد.
اگر قصد اقدام برای ویزای شینگن را دارید، بهتر است مانده حساب شما کمتر از 80 میلیون تومان نباشد.
هرگز به یک حساب غیر فعال که مدت زمان زیادی موجودی نداشته، مبلغ سنگین را واریز نکنید.
سعی کنید در موعد بررسی درخواست ویزا از بیشتر از 30% موجودی حساب خود را برداشت نکنید.
تا حد امکان از دروغ و جعل اسناد پرهیز کنید، زیرا این موضوع باعث می شود در لیست سیاه سفارت قرار بگیرید و درخواست شما لغو بشود.
مدارک شغلی بخشی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن هستند.
برای اخذ ویزای شینگن فرقی ندارد که شغل متقاضی چه باشد، اما تجربه نشان داده است که هر چه شغل متقاضی از اعتبار بیشتری برخوردار باشد و مدارک شغلی وی قویتر باشد، شانس بیشتری برای موافقت با درخواست او وجود دارد.
داشتن سابقه ی بیمه نیز بخشی از همین مدارک شغلی است که مدارک شغلی فرد را تایید می کند و به افسر ویزا این اطمینان را می دهد که فرد از سابقه ی شغلی مناسبی برخوردار است.
اگر برای کسب و کار خود مجوز یا پروانه ی کسبی را از یکی از ارگانهای داخلی کشور دارید، اصل و کپی آن در حکم
سند شغلی شما است. برای کارمندان نیز ارائه ی سربرگ رسمی شرکت و سازمان محل کار به همراه امضای مدیر و سمت شغلی وی و مدت زمان اشتغال به کار آنها کافی است.