021-79147

اقامت در فرانسه:

ویزای اقامت چیست؟
هر گونه اقامت بیش از 3 ماه متوالی در فرانسه، مشمول روند خاصی است که جزیی از توافقنامه شنگن محسوب نمی شود.

 

دو نوع ویزای اقامت وجود دارد:

– ویزای اقامت جهت اقامت موقت متوالی بیش از 3 ماه و سپس بازگشت به ایران( به عنوان مثال، کارآموزان و یا دانشجویان)

– ویزای اقامت جهت سکونت قطعی در فرانسه (به عنوان مثال،اقامتِ اتباع ایرانی که همسر فرانسوی دارند).

از اول ژوئن 2009 ، برای همسران اتباع فرانسوی، برای دانشجویان، و برای کسانی که قرار است در فرانسه استخدام شوند و کسانی که به عنوان ویزیتور اقامت درخواست می کنند، توسط بخش کنسولی،روادیدی تحت عنوان اقامت معادل برگه اقامت صادر میشود که اعتبار آن یک سال است. مگر در موارد خاصی که نیاز به صدور ویزای با مدت اعتبار کمتری نیاز باشد.

دارنده ویزای اقامت امکان سفر فرانسه با ترانزیت از یکی از کشورهای شنگن را دارد و میتواند در طول مدت اعتبار ویزا، بطور آزادانه در محدوده شنگن تردد نماید.

از سوی دیگر، پس ازصدور ویزای اقامت دارنده آن ملزم است در بدو ورود به فرانسه به یکی از دو اداره زیر مراجعه و نسبت به ثبت ورود خود اقدام نماید:یا اداره مهاجرت و تابعیت (OFII) (در صورت داشتن ویزای اقامت معادل برگه اقامت یک ساله) یا پرفکتور ذیصلاح برای صدور کارت اقامت (ویزای اقامت با عبارت “کارت اقامت در طی مهلت دو ماه پس از ورود، درخواست شود )
اقامت دائم:

بصورت عادی افرادی که بتوانند برای مدت ۵ سال در فرانسه بمانند ( از طریق کار ، دانشجوی، ..) می توانند تقاضای اقامت دائم کنند. این مدت برای افرادی که از یکی از دانشگاههای فرانسه فارغ التحصیل شده باشند کمتر است و مدت آن دو سال بعد از اتمام درس است.
خوب تنها مشکل این است که بعد از اتمام درس امکان ماندن در فرانسه نیست و باید یا ویزای کار گرفت یا اینکه مجددا ادامه تحصیل داد که به احتمال زیاد در هر دو مورد فرد می تواند اقدام به دریافت ویزای اقامت بعد از دو سال کند.
چهار روش برای گرفتن اجازه اقامت دائم در فرانسه میباشد که البته با شهروندی فرانسه فرق میکند. با گرفتن اقامت دائم میشود در فرانسه زندگی کرد.
۱- افرادی که در فرانسه بدنیا می آیند می توانند در ۱۸ سالگی ملیت فرانسوی بگیرند.
۲- افرادی که یکی از پدر یا مادر آنها فرانسوی ( یا قرار است فراسوی شود ) است و خارج از فرانسه به دنیا آمده اند.
۳- افرادی که بیشتر از پنج سال در فرانسه اقامت داشته باشند می توانند برای اقامت فرانسه اقدام کنند. البته این دوره برای افرادی که یک دوره دوساله تحصیلی ( مانند کارشناسی ارشد ) را در یک دانشگاه فرانسوی تمام کرده باشند به دو سال کاهش پیدا میکند.
۴- از طریق ازدواج با یک فرانسوی بعد از ۴ سال می توان تقاضای ملیت فرانسوی کرد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری :
یکی از راه های ورود به کشور فرانسه و اخذ اقامت فرانسه راه سرمایه گذاری می باشد. دولت فرانسه برای اشخاصی که تمایل به سرمایه گذاری در فرانسه را دارند شرایطی را فراهم نموده است که متقاضیان می توانند با خرید یک  شغل و راه اندازی یک واحد صنفی  در کشور فرانسه سرمایه گذاری کنند و اقامت این کشور را برای خود و خانواده خود اخذ کنند .
برای اخذ اقامت در فرانسه از طریق سرمایه گذاری باید مراحل ذیل را انجام دهیم :
اگر شما در کشور فرانسه مغازه و تجارتی  را بخرید کشور فرانسه یک ویزای یک ساله برای شما صادرمی کند این ویزا به مدت ۵سال سالانه تمدید می شود و پس از گذشت ۵سال اقامت ده ساله  فرانسه  را از طریق سرمایه گذاری دریافت می کنید . این اقامت تبدیل به اقامت دایم می شود .امروزه بسیاری از موسسات و شرکت های مهاجرتی این ادعا را دارند که می توانند در کشور های اروپایی ویزای سرمایه گذاری اخذ کنند در صورتی که این امر امریست کاملا حقوقی و باید تحت نظر یک وکیل و حقوق دان انجام شود .سرمایه گذاری قوانین خاصی دارد که اگر وکیل شما آگاهی کامل از قوانین و شرایط مهاجرت به فرانسه را نداشته باشد با شکست رو به رو می شود.
برای اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری با وکلایی مشورت کنید که به راحتی در کمترین زمان می توانند  اقامت فرانسه را اخذ نمایند البته ذکر این نکته لازم است که این پروسه راهی آسان نیست و نیاز به دانش تجاری و تخصص دارد .

مراحلی که باید برای اخذ اقامت انجام دهیم به شرح ذیل است :

۱-درخواست ویزای کوتاه مدت .

۲-پس از اخذ ویزا و ورود به خاک فرانسه با تعدادی مغازه و شغل باید آشنا شود تا نحوه سرمایه گذاری خود را انتخاب کند  و برای متقاضی یک حساب بانکی باز می شود.

۳-متقاضی به ایران باز میگردد و در خواست ویزای بلند مدت میکند(۶ماهه )

۴-متقاضی از ایران به حساب فرانسه خود پول واریز می کند.

۵- متقاضی به فرانسه آمده  و قولنامه ای را امضا می کند و  برای او درخواست اقامت ۱ ساله می شود و رسید درخواست اقامت او  از اداره پلیس گرفته و به او تحویل داده می شود.

۶-با رسید اداره پلیس فرانسه ،شرکتی را تاسیس  می کنیم  و متقاضی businessیا همان تجارت خود  در فرانسه را شروع می کند.

۷- بعد از تاسیس شرکت مدارک لازم به اداره پلیس فرانسه  برای اخذ اقامت ۱ ساله در فرانسه  ارائه داده می شود.

۸-به مدت ۵ سال باید اقامت را تمدید کرد تا در نهایت اقامت ۱۰ ساله گرفته شود.

حساب بانکی در فرانسه:

برای باز کردن حساب بانکی یا پستی در کشور فرانسه ، داشتن گذرنامه به همراه گواهی محل سکونت لازم است که این گواهی می تواند اجاره نامه شما در این شهر باشد. در فرانسه شما به راحتی می توانید با کارت بانکی خود خرید کنید. اما قانون فرانسه در مورد مسائل بانکی بسیار سخت گیر است. مراقب باشید که در هنگام استفاده از کارت خود به اندازه کافی در حسابتان پول داشته باشید که دچار مشکلات قانونی نشوید. در کشور فرانسه تعداد زیادی عابر بانک وجود دارد که می توانید با کارت بانکی از آن پول بردارید. تمام خدمات بانکی کشور فرانسه هزینه ای را در بر دارد. اگر ازعابر بانکی غیر از بانک خودتان پول بردارید مبلغ بسیار اندکی کارمزد کم می شود. ( چند سانتیم)
همه بانک ها ماهیانه مبلغ کمی برای خدماتی که انجام می دهند از حساب شما کسر می کنند. این مبلغ بین یک تا ده یورو بسته به نوع بانک و کاری که انجام می دهد، متغیر است.
برای باز کردن حساب در پست بانک علاوه بر مدارک فوق داشتن کارت اقامت هم لازم است. بدیهی است دانشجو در بدو ورود نمی تواند در این بانک حساب باز کند چون کارت اقامت یک ساله را پس از سه ماه زندگی در فرانسه دریافت می کند. ( پست بانک، بانک دولتی کشور فرانسه است که معمولا در کنار آن باجه پستی هم قرار دارد.)

افتتاح حساب در فرانسه:
تعریف افتتاح حساب ارزي نزد شعب خارج از کشور بدون مراجعه صادر کنندگان و وارد کنندگان کالا به شعب خارج از کشور از طريق امور بين الملل بانک صادرات ايران . هدف آسان نمودن افتتاح حساب در شعب خارج از کشور براي مشتريان داخل کشور است.
شرایط و ضوابط:
کليه متقاضيان حقيقي و حقوقي داراي حساب ارزي يا ريالي در يکي از شعب بانک صادرات ايران مجاز به افتتاح حساب در شعب خارج از کشور اين بانک به شرط کامل بودن مدارک خواسته شده ، حداکثر ظرف مدت يک هفته خواهند بود.
مدارک مورد نیاز
اشخاص حقيقي:
درخواست کتبي به عنوان شعبه مورد نظر
کپي و اصل گذرنامه معتبر
ارائه اصل و کپي يکي از قبوض (‌آب، برق، تلفن، گاز) به نام و آدرس شخصي که متقاضي افتتاح حساب
اشخاص حقوقي:
درخواست کتبي با عنوان شعبه مورد نظر
اصل و کپي گذرنامه افرادي که امضاء مجاز آنها در شرکت معرفي شده
اصل و کپي اساسنامه، شرکتنامه، روزنامه رسمي
اصل و کپي يکي از قبوض (آب، برق، تلفن، گاز ) به نام و آدرس اشخاص متقاضي افتتاح حساب
کارمزدها و هزينه ها طبق تعرفه خدمات ارزي کارمزد اخذ مي گردد
هزينه پست سفارشي اسناد به عهده افتتاح کننده حساب می باشد
فرايند ارائه سرويس مراجعه متقاضي به دايره کارگزاران اداره کل خارجه بانک صادرات ايران جهت ارائه درخواست و دريافت نمونه کارتهاي افتتاح حساب
تکميل کارت هاي افتتاح حساب توسط متقاضی حقيقی و حقوقی منفرداً يا مشترکاً و تاييد امضاء هاي موجود در کارت توسط شعبه ای که متقاضي در آن حساب دارد
ارائه کارتهای تائيد امضاء شده به دايره رمز و اسناد کنترل اداره کل خارجه جهت تاييد امضاء مسئولين شعبه
ارائه کليه مدارک خواسته شده به دايره کارگزاران اداره کل خارجه
ارسال مدارک از طريق پست سفارشي توسط متقاضي و يا اداره کل خارجه به شعبه مورد نظر در خارج از کشور
دريافت شماره حساب از شعب خارج از کشور اين بانک از طريق شماره فاکس يا تلکس معرفي شده توسط متقاضي
حواله مبلغ مورد نظر به شماره حساب اعلامي از طريق يکي از شعب ارزي بانک با رعايت مقررات جاري
توضيحات تکميلي افتتاح حساب بصورت قرض الحسنه جاري يا قرض الحسنه پس انداز خواهد بود و پس از افتتاح حساب متقاضيان قادر به تغيير نوع حساب در شعب خارج از کشور نخواهند بود.کشورهايی که قابليت افتتاح اين گونه حساب ها را دارند: انگليس، آلمان، فرانسه، يونان، امارات متحده عربي، لبنان، بحرين، قطر، ترکمنستان، ازبکستان و افغانستان.

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک:
قانون مهاجرتی جدید فرانسه به خریداران ملک اجازه می دهد تا به راحتی و باسرعت بسیار بالا به فرانسه مهاجرت نموده و اقامت خود را حداکثر در مدت زمان 6 ماه اخذ نمایند. دارندگان اقامت فرانسه با اخذ کارت اقامت خود می توانند سایر کشورهای اروپایی عضو شینگن را بطور کامل و بدون نیاز به ویزا بازدید کنند.

شرایط ویزای اقامت فرانسه از طریق خرید ملک شامل موارد زیر می گردد:

اخذ ویزای اقامت فرانسه بطور یک ساله و تمدید آن در سه سال پیایی (هر سال تمدید می گردد)

اخذ ویزای اقامت دایم فرانسه (ویزای اقامت 10 ساله) پس از 5سال از خرید ملک و  دانستن زبان فرانسه به  اخذ پاسپورت فرانسه می انجامد .

دریافت کارت  اقامت  فرانسه که به عنوان جایگزین پاسپورت در سایر سفرهای دور اروپا از آن استفاده می شود.

قابل اخذ فقط با خرید ملک بدون شرط قیمت ، فقط ملک مذکور باید در ازاء هر عضو حانواده حد اقل 30 متر باشد .

شرایط خرید ملک برای متقاضیان متفاوت می باشد و شرایط بصورت زیر می باشد:

در صورتیکه خریدار فقط یک نفر باشد و تنها همان شخص قصد اقامت فرانسه را داشته باشد بدون انجام مراحل خاص، ملک خریداری می گردد، حساب بانکی برای وی افتتاح شده و از وی در خواست واریز مبلغ مشخصی برای اخذ تاییده های مهاجرتی می گردد و پس از 6 ماه اقامت وی از کشور فرانسه گرفته خواهد شد.

در صورتیکه خریداران و متقاضیان اقامت بیش از یک نفر باشند می بایست برای آنان یک شرط غیر تجاری SCI  تحت عنوان Societe Civile Immobilliere که فقط برای امور خرید ملک (نه مقاصد تجاری) ایجاد می گردد را تاسیس و سایرین را سهامدار آن نمود. در این حالت ملک را به نام شرکت SCI نموده و مراحل افتتاح حساب بانکی و سایر مراحل اقامتی بطور معمول پیگیری می شود.

اقامت فرانسه از طریق ثبت شرکت تجاری:

از طریق ثبت شرکت تجاری از نوع Sarl و یا La Societe responsabilite limitte  که دارای امکان فعالیت در سایر زمینه های تجاری می باشد می توان نسبت به اخذ اقامت فرانسه اقدام نمود. گفتنی است که شرایط زیر برای اخذ اقامت فرانسه به عنوان بخشی از مراحل تجاری در فرانسه مورد نیاز می باشد:

انجام مراحل تعیین نام در فرانسه با ارائه تقاضا به INPI
افتتاح حساب بانکی و واریز وجوه مورد نیاز و گرفتن تاییدیه از بانک
گرفتن تاییده های مالیاتی از اداره مالیات (این کار می بایست حداکثر یکماه پس از امضای مدارک شرکت انجام گردد.)
ارائه مدارک و تشکیل پرونده در Centre de Formalites des Enterprises و یا CFE در فرانسه و ثبت شرکت
تهیه کتب و دفترچه های مرتبط با فعالیت های شرکت که می بایست مهر و امضای دادگاه تجاری را داشته باشند.
ارائه رسید تاییده اداره ثبت (CFE) به سازمان پست در جهت انتشار در بخش عمومی
انجام مراحل اقامت و اخذ ویزای فرانسه

در کنار این مراحل طرح تجاری می بایست به تاییده مراکز ذیصلاح تجاری جهت اخذ اقامت تجاری فرانسه برسد. مدت زمان مورد نیاز برای اتمام سایر مراحل بین 6 الی 8 ماه به طول می انجامد. با توجه به اینکه سفارت فرانسه همواره دارای پرونده های متعددی دراین زمینه از سایر کشورها می باشد تاخیر در اتمام مراحل ذکر شده طبیعی می باشد. در این روش نمی توان کسب اقامت را تضمین نمود زیرا تصمیم گیرنده اصلی پلیس مهاجرت بوده و تجربه نشان داده سلیقه ای تصمیم گیری می شود به همین جهت پیشنهاد می کنیم هر دو روش را با هم انجام دهید.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور فرانسه:

 اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج سه حالت قابل فرض است :

حالت اول اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج زمانی است که شخصی اقامت موقت فرانسه را به نحوی از انحاء دارد و قصد دارد برای همسر خود نیز به عنوان همراه جهت ورود به فرانسه اقدام کند . در این حالت همسر شخص مورد نظر می تواند در کمتر از شش ماه برای ویزای همراه اقدام کرده و ویزای وابسته به همسر خود در فرانسه را دریافت کند و به محض اخذ اقامت و یا تابعیت شخص ، به عنوان همراه و شخص وابسته برای همسر نیز اقامت یا تابعیت صادر خواهد شد . در این حالت شخص یا همسر او باید تمکن مالی خود را برای تقبل هزینه های زندگی در فرانسه به سفارت و دولت این کشور نشان دهد.

حالت دوم اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج زمانی است که شخص اقامت دائم فرانسه را داشته و با شخصی که اقامت و تابعیت کشوری غیر فرانسه را دارد ازدواج می کند و اقدام به تشکیل پرونده مهاجرتی می کند ، اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج در این شکل خود با توجه به شرایط شخص متقاضی و همسر او سه الی چهار سال زمان خواهد برد ، از آنجایی که این موضوع منجر به مهاجرت و اقامت دائم فرد می شود باید پروسه حقوقی خود را به طور کامل طی بکند ، از جمله شرایطی که مورد نیاز است تهیه ملک مناسب در فرانسه که ظرفیت زندگی برای دو نفر را داشته باشد و همچنین شرایط مالی مناسب برای حضور شخص دوم در خاک فرانسه که بایستی این امر به دولت و سفارت فرانسه اثبات گردد .

حالت سوم اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج که بهترین و سریع ترین راه مهاجرت می باشد ، ازدواج با شخصی است که تابعیت فرانسه را دارد ، پروسه این موضوع نهایت شش ماه الی یک سال زمان می برد و در واقع میاتبری است برای مهاجرت به قاره اروپا و حوزه شنگن . در این راه شما بایستی اثبات کنید که این ازدواج یک ازدواج صوری نبوده و برای این امر باید مدارک و اسناد بسیار معتبر و محکمه پسندی ارائه بدهید . علاوه بر این موضوع بایستی مسکن شخصی که تابعیت فرانسه را دارد از نظر دولت فرانسه ظرفیت زندگی دو نفر را داشته باشد و همچنین تمکن مالی لازم را به عنوان اسپانسر همسر خود به دولت و سفارت فرانسه ارائه دهد .

در آخر باید بگوییم اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج تنها زمانی امکان پذیر است که شما با شخصی که با او رابطه عاطفی دارید ازدواج کرده و سپس پروسه حقوقی خود را جهت اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج آغاز کنید چرا که دولت فرانسه در اکثر مواقع متوجه ازدواج های صوری شده و ممکن است شما دچار ضرر های غیر قابل جبرانی شوید . علاوه بر این باید مراقب بوده که افراد بسیاری با اهداف سود جویانه در کمین شما نشسته تا با وعده های فریب کارانه مبنی بر ازدواج های صوری رقم های کلانی را از شما دریافت کنند و در نهایت شما را متضرر و مالباخته رها کنند .