021-79147

اقامت کشور قبرس به دو صورت دائم و موقت داده می‌شود. مانند هر کشور دیگری قوانینی برای متقاضیان مهاجرت یا اخذ اقامت قبرس وجود دارد که به اختصار در ادامه به آن خواهیم پرداخت

روش‌های اخذ اقامت دائم قبرس

اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج

اقامت دائم قبرس به اشخاصی که با بومیان قبرسی ازدواج نمایند اعطا می‌گردد. البته لازم به تذکر است که در تمام دنیا اگر ازدواج برای اخذ اقامت انجام شود و این موضوع به اثبات برسد، شخص متقاضی مرتکب تخلف مهاجرتی شده است و بسته به قوانین کشور مقصد مجازات خواهد شد. به هر حال معمولا این موضوع توسط اداره مهاجرت کشف نمیشود و نتیجه بخش است. اما صرفا ازدواج به تنهایی کافی نیست و پس از ازدواج باید شرایطی مانند زندگی برای چند سال با زوج یا زوجه تحقق یابد.

اخذ اقامت قبرس از طریق خرید ملک

در این روش شخص می‌بایست حداقل سیصد هزار یورو در بخش املاک کشور قبرس سرمایه‌گذاری نماید که دویست هزار یورو آن می‌بایست به صورت نقد بوده و مابقی آن می‌تواند به صورت تسهیلات و وام بانکی ظاهر شود. اغلب املاکی که آژانس های مهاجرتی برای فروش پیشنهاد میکنند، ارزشی کمتر از قیمت اعلام شده دارند. اکیده توصیه میکنیم برای اخذ اقامت قبرس از طریق خرید ملک حتما قیمت واقعی املاک پیشنهادی را استعلام کنید. یکی از راههای استعلام قیمت املاک مراجعه به آژانس های املاک مستقل در قبرس است.

اخذ اقامت موقت قبرس

اخذ اقامت موقت قبرس از طریق ویزای تحصیلی قبرس

اقامت موقت قبرس به اشخاصی که در دانشگاه‌های قبرس پذیرش گرفته و تحصیل نمایند اعطا می‌گردد. این اشخاص تا هر موقعی که تحصیلشان ادامه داشته باشد می‌توانند اقامت خود را تمدید نمایند. همچنین این اشخاص بعد از پایان دوره تحصیل می توانند از روشهای دیگر اقامت خود را تمدید نمایند. معمولا پس از پایان تحصیلات، افراد متقاضی اقامت دائم، اقدام به اخذ پیشنهاد کاری و یافتن کارفرما میکنند تا بتوانند ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل نمایند. تبدیل ویزای تحصیل به ویزای کار یکی از بزرگترین و مهمترین مشغله های فکری دانشجوهای خارجی در هر کشور است.

اخذ اقامت قبرس از طریق ثبت نام فرزندان در مدارس قبرس :

پدر و مادرانی که فرزند خود را در یکی از مدارس قبرس ثبت نام نمایند، می‌توانند خود و فرزند خویش را از اقامت موقت بهره‌مند سازند. این اشخاص اجازه کار استخدامی نداشته اما در صورت کارآفرینی از طریق ثبت شرکت می‌توانند شروع به کار نمایند. البته برای این افراد امکان خرید ملک نیز میسر است و میتوانند در طور اقامت خود، نسبت به بررسی املاک و سرمایه گذاری در قبرس اقدام کنند.

اخذ اقامت قبرس از طریق ویزای کار قبرس

اشخاص دارای تخصصی که پیشنهاد کار از شرکتهای قبرسی دارند، شرایط اخذ اقامت موقت کشور قبرس را دارا می‌باشند. این اشخاص تا موقعی که قرارداد کاری داشته باشند، اقامت آنها قابل تمدید است. معمولا در تمام کشورها بعد از چند سال کار و پرداخت مالیات امکان تبدیل ویزای کار یا اقامت کاری به اقامت دائم وجود دارد.

اخذ اقامت قبرس از طریق ثبت شرکت در قبرس

اشخاصی که در قبرس شرکت ثبت کرده و از مقدار تعیین شده‌ای سرمایه اولیه برخوردار هستند، شرایط گرفتن اقامت موقت کشور قبرس را دارا می‌باشند. اقامت این اشخاص تا موقعی که شرکت آنها فعال می‌باشد، قابل تمدید بوده و می‌توانند در این کشور دست به کسب و کار بزنند. در صورتی که مالیات به موقع پرداخت شود و کسب و کار موفق باشد پس از طی چند سال امکان اخذ شهروندی وجود خواهد داشت

نحوه تبدیل اقامت موقت قبرس به اقامت دائم قبرس :

مطابق قانون اشخاصی که اقامت موقت کشور قبرس را بوسیله ثبت شرکت بدست آورده‌ و شرکت آنها به مدت سه سال در قبرس دارای فعالیت باشد، می‌توانند برای تبدیل اقامت موقت خود به اقامت دائم قبرس اقدامات لازم را انجام دهند.

جهت گرفتن اقامت دائم قبرس، باید مشخص شود که افراد از نظر مالی دارای استقلال بوده و همچنین تخصص یا سرمایه آنها در مدت زمانی که در کشور قبرس حضور داشته ‌اند کمکی به پیشرفت این کشور کرده باشد.

آنها می‌بایست در یک مصاحبه نیز حضور یافته و ثابت کنند که به فرهنگ و جامعه قبرس علاقه دارند. البته مصاحبه و آزمون شهروندی در تمام کشورها مرسوم است.

اخذ تابعیت قبرس

به اشخاصی که تابعیت قبرس را بگیرند، گذرنامه قبرسی اعطا می‌گردد. مطابق با قانون اتحادیه اروپا، اشخاصی که به هر روش قانونی در هر یک از کشورهای اروپایی به مدت هفت سال زندگی کنند، می‌توانند برای اخذ گذرنامه درخواست دهند. اخذ گذرنامه به معنای اخذ تابعیت یا شهروندی قبرس می باشد.

قبرس و پیمان شینگن

اشخاصی که اقامت دائم قبرس را گرفته‌اند، می‌توانند بدون نیاز به روادید به تمام کشورهای اروپایی مسافرت نمایند.
به علت مشکلی که بین قبرس جنوبی و ترکیه بر سر بخشهای اشغالی موجود است، قبرس تا این زمان به صورت کامل به پیمان شنگن وارد نگردیده است. پس اشخاصی که موفق به اخذ اقامت موقت قبرس می‌شوند، جهت مسافرت به بقیه کشورهای اروپایی به روادید نیاز دارند.

چنانچه کسی روادید شینگن داشته باشد می‌تواند پس از ورود به کشور صادر کننده ویزا وارد قبرس شده و در مدت زمانی که ویزای شینگن او دارای اعتبار است در قبرس اقامت گزیند.