قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

ویزای کانادا

رینات آخمتوف
فوریه 14, 2022
تحصیل در رومانی
مارس 10, 2022
نمایش همه

ویزای کانادا

دربارۀ کانادا
نام کانادا به معنای «دهکده» یا «سرپناه» است. کانادا کشوری سردسیر در شمال قارۀ آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است. مرز مشترک کانادا با ایالت متحده آمریکا طولانی ترین مرز خشکی زمینی است و آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار دنیا در مرز این کشور با ایالت متحده قرار دارد. پایتخت سیاسی کانادا، شهر اتاوا است. امنیت بالا، ثبات اقتصادی، برخورداری از نظام آموزشی برجسته و تنوع قومی از جمله دلایلی است که مهاجرت به کانادا را چنین پرطرفدار ساخته‌است. بر پایه آمار رسمی ارائه شده از سوی مرکز آمار کانادا در سال ۲۰۱۶ میلادی، حدود ۲۱۰ هزار ایرانی یا ایرانی‌تبار ساکن کانادا بوده‌اند.

ویزای کانادا

کانادا

ویزای کانادا

اگر به هر دلیلی قصد سفر به این کشور سردسیر را دارید، باید ویزای کانادا را تهیه کنید. ویزای کانادا سندی رسمی است که در پاسپورت شما قید می شود و اجازۀ ورود به کشور کانادا و اقامت موقت یا دائمی را برای شما صادر می کند. داشتن ویزای کانادا به این معناست که شما شرایط مورد نیاز برای ورود به این کشور را داشته اید. بیشتر افرادی که به کانادا سفر می کنند، نیاز به اخذ ویزا دارند. با توجه به هدف سفر شما که می تواند توریستی و تفریحی، دیدار آشنایان و دوستان، تحصیلی، کاری و یا هر هدف دیگری باشد، ویزای کانادا به انواع توریستی، تحصیلی و کاری و … تقسیم بندی می شود. برای گرفتن هر نوع ویزا، نیاز به مدارک و هزینه ای متفاوت دارید. در ادامه به بررسی دقیقتر هر نوع ویزا، مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای مورد نیاز، هزینه ی مورد نیاز اخذ ویزا و سایر مسایل مرتبط می پردازیم.

 

شرایط صدور ویزای کانادا در همه گیری کرونا

جالب است بدانید که فرایند صدور ویزای کانادا با وجود سویه های جدید کرونا همچنان ادامه دارد و شما می توانید بدون نگرانی برای دریافت ویزای خود اقدام کنید. ولی چند نکتۀ قابل توجه در فرایند کنونی وجود دارد. اول مسیلۀ واکسیناسیون است. سفارت کانادا واکسنهایی نظیر «فایزر»، «آسترازنکا»، «مدرنا»، «جانسون اند جانسون»، «سینوفارم» و «سینوواک» را تایید می کند و در صورت انجام واکسیناسیون کامل، می توانید بدون نیاز به قرنطینه به سفر خود ادامه دهید. حتما کارت واکسیناسیون خود را به همراه ترجمۀ آن به همراه داشته باشید. دومین مسئله در نظر داشتن زمانی بیشتر برای پاسخ سفارت به درخواستهاست و همینطور بررسیهای بیشتر مربوط به پرونده های بهداشتی و وضعیت سلامت متقاضی، امکان تعطیلی بعضی از دفاتر وک، اولویت بندی درخواستها و بررسی درخواستهای ضروری تر و امکان ثبت و رسیدگی به پرونده فقط به صورت آنلاین از سایر موارد مورد توجه در شرایط پاندمی می باشند.

 

معرفی انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا به دو دستۀ کلی ویزای موقت و ویزای دائم تقسیم می شود.

ویزاهای موقت امکان سفر، دیدار آشنایان و تحصیل و کار را با مدت محدود در کانادا به افراد می دهند، ولی ویزاهای اقامت دائم برای کار دائم در این کشور مناسب است و مسیر گرفتن شهروندی در این کشور را تسهیل می کنند.

 

دسته بندی کلی ویزای موقت: 

ویزاهای موقت به افراد اجازه می دهند تا برای مدت محدودی که توسط کنسولگری کانادا تعیین می شود، در این کشور اقامت داشته باشند. این زمان اغلب شش ماه است. ویزای اقامت موقت کانادا می تواند یک بار ورود یا چند بار ورود باشد که در نوع یک بار ورود، فرد پس از ورود به خاک این کشور می تواند به مدت شش ماه در آنجا اقامت داشته باشد و در پایان این مدت، باید آنجا را ترک کند. در صورتیکه زودتر از پایان این مدت از خاک کشور کانادا بیرون برود، اجازۀ بازگشت مجدد به آن را نخواهد داشت. ولی در ویزای چند بار ورود محدودیتی برای تعداد دفعات ورود و خروج فرد به کشور کانادا وجود ندارد، مگر اینکه تاریخ اعتبار ویزای او تمام شده باشد.

 

دسته بندی ویزای موقت بر اساس هدف سفر:

 1. ویزای توریستی کانادا: ویزای توریستی یا ویزای موقت گردشگری کانادا به صاحب خود این اجازه را می دهد که برای اهداف گردشگری وارد این کشور شود. ویزای توریستی نظیر سایر ویزاهای کوتاه مدت دارای دو نوع یک بار ورود و چند بار ورود است.
 2. ویزای کاری کانادا: ویزای موقت کاری برای کارگران خارجی که برای مدت موقتی قصد کار در این کشور را دارند، صادر می شود. برای دریافت این ویزا باید معرفی نامۀ معتبر از سمت یک کارفرما در کشور کانادا برای فرد صادر شود و متقاضی شرایط لازم برای دریافت ویزای موقت را داشته باشد. مدت اقامت فرد در این حالت نمی‌تواند بیش از شش ماه باشد.
 3. ویزای سیاسی کانادا: این ویزا به دیپلماتها و افراد سیاسی اجازه می دهد تا برای اهداف و وظایف رسمی خود به کشور کانادا سفر کنند.
 4. ویزای تحصیلی کانادا: این ویزا به دانشجویانی که برای ادامۀ تحصیلات در یکی از دانشگاههای کانادا پذیرفته شده اند، اهدا می شود. برای دریافت این نوع ویزا شما باید دعوت نامۀ رسمی آن دانشگاه را ارائه بدهید.

 

و اما ویزاهای دائم..

دو دسته بندی کلی برای این نوع ویزا وجود دارد:

 1. ویزای دائم ایجاد کسب کار در کانادا: اگر شما می خواهید در کانادا کسب و کار خود را راه اندازی کنید و مهارت خاصی نظیر کشاورزی، کارهای فنی و … دارید، با اثبات نحوۀ سرمایه گذاری خود در شغل مورد نظر، واجد شرایط دریافت ویزای اقامت دائم در کانادا می شوید.
 2. ویزای دائم سرمایه گذاری در کانادا: این نوع ویزا به افرادی که قصد سرمایه گذاری در کانادا را دارند، اعطا می‌شود. حداقل دارایی خالص آنها باید 800 دلار باشد و نصف این مبلغ را باید در این کشور سرمایه گذاری کنند. دولت بدون هیچ بهره ای این مبلغ را در پایان پنج سال به فرد برمی گرداند.

 

مراحل درخواست ویزای کانادا

 1. در ابتدا شما باید در سایت رسمی سفارت کانادا ثبت نام کنید. (canada.ca)
 2. در این مرحله با ورود مجدد به سایت، شما فرایند درخواست خود را شروع می کنید. شما باید شواهد کافی را برای اثبات اینکه واجد شرایط سفر به کانادا هستید، ارائه دهید. با پاسخ دادن به یکسری سوالات هدف سفر خود را مشخص کنید.
 3. برای بررسی هر نوع صلاحیت سوالات مرتبط با همان حیطه پرسیده می شود. در این مرحله صلاحیت شما برای گرفتن ویزا بررسی می شود. سوالاتی نظیر مدت اقامت، کشور محل اقامت فعلی شما، کشور صادرکنندۀ پاسپورت شما و … توسط سفارت کانادا در سایت مطرح شده است که با پاسخ به آنها جزئیات بیشتری از اطلاعات شخصی شما و هدف از سفرتان مشخص می شوند.
 4. در این مرحله شما باید به سوالات سفارت پیرامون شرایط اقامت خود در کانادا پاسخ دهید. سوالاتی نظیر اینکه «آیا گرین کارت دارید؟»، «آیا تا به حال در کانادا اقامت داشته اید؟» و …
 5. به صورت آنلاین درخواست ویزای خود را ثبت کنید.
 6. مدارک خود را آپلود کنید. دقت کنید که تمام مدارک شما باید توسط دارالترجمۀ رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند.
 7. هزینه های مورد نیاز را پرداخت کنید. پرداخت با کارتهای اعتباری VISA، American Express و mastercard مورد قبول درگاه بانکی سایت سفارت کانادا می باشند.
 8. شما باید تصویر خود را به همراه تصاویر انگشت نگاری در سایت صادرکنندۀ ویزا بارگذاری کنید.

پس از انجام این مراحل، درخواست شما برای ارزیابی فرستاده می شود و مدارک شما بررسی می شوند. اگر مدارک شما ناقص باشند، درخواست شما بدون بررسی بیشتر رد می شود و اگر درخواست شما پذیرفته شود، در این مرحله باید پاسپورت خود را بفرستید.

 

مدارک مورد نیاز صدور ویزای موقت کانادا:

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای مولتیپل توریستی پنج سالۀ کانادا

 1. تاریخچۀ سفری
 2. پاسپورت با حداقل یکسال اعتبار
 3. نامۀ پشیبان مالی در مدت اقامت در کانادا
 4. ترجمه مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 5. ترجمۀ سند ازدواج (در صورت متاهل بودن)
 6. گواهی تمکن مالی*
 7. عکس دیجیتال
 8. ارائۀ مدارک اثبات کنندۀ هدف سفر شما نظیر بلیط پرواز و …
 9. پرداخت هزینۀ بررسی مدارک و انگشت نگاری
 10. فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی
 11. ترجمۀ فیش حقوقی دو ماه آخر (مخصوص کارمندان)
 12. ترجمۀ لیست بیمۀ دو ماه آخر (مخصوص کارمندان)
 13. ترجمۀ حکم کارگزینی (مخصوص کارمندان)
 14. ترجمۀ مجوز تاسیس (مخصوص کارفرمایان)
 15. ترجمۀ فهرست بیمه و فیش حقوقی کارمندان (مخصوص کارفرمایان)
 16. ترجمۀ آخرین پرداخت مالیاتی (مخصوص کارفرمایان)
 17. نامۀ تمکن بانک شرکت و پرینت 4 ماه آخر به زبان انگلیسی (مخصوص کارفرمایان)

*گواهی تمکن مالی سندی است که نشان می دهد متقاضی توانایی مالی کافی را برای پرداخت هزینه ها در کشور مقصد دارد. سفارت خانۀ هر کشور مبلغی را به عنوان حداقل تمکن مالی لازم برای مسافران اعلام کرده است. این مبلغ شامل هزینه های رفت و برگشت به آن کشور، هزینۀ اقامت در هتل، هزینه های خورد و خوراک و … می شوند.

 

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی کانادا

 1. ارائۀ برنامۀ تحصیلی در کشور کانادا که شامل رشتۀ تحصیلی مورد نظر، دانشگاه انتخابی، محل اقامت و اهداف پس از تحصیل می باشد.
 2. ترجمۀ مدارک تحصیلی
 3. پاسپورت معتبر
 4. مدارک هویتی
 5. عکس دیجیتال
 6. تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 7. فرم اطلاعات خانوادگی
 8. رسید پرداخت هزینه های شهریۀ دانشگاه
 9. نامۀ پذیرش دانشگاه
 10. ترجمۀ کارت واکسیناسیون
 11. تکمیل فرم توصیه نامه
 12. تائیدیۀ سیستم WES
 13. مدارک مالی
 14. مدارک شغلی
 15. سند ازدواج
 16. مدرک زبان

(حداقل تمکن مالی لازم برای صدور ویزای تحصیلی 250 تا 300 میلیون تومان برای هر نفر می باشد.)

 

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای کاری کانادا

برای اخذ ویزای کاری کانادا، شما باید آزمون بین المللی زبان انگلیسی آیلتس را با نمرۀ 7 به بالا گذرانده باشید.

 1. نامۀ شرکت یا کارفرمای کانادایی
 2. تائیدیۀ ادارۀ منابع انسانی و توسعه مهارتهای کانادا
 3. مدارک بانکی تمکن مالی متقاضی
 4. گواهی سلامت جسمی
 5. گواهی عدم سوء پیشینه
 6. مدرک زبان انگلیسی

برای گرفتن ویزای خود اشتغالی در کانادا، متقاضی به جای ارائۀ نامۀ کارفرما، باید بتواند تجربۀ خود اشتغالی خود را به اثبات برساند. همچنین باید تمکن مالی لازم را برای راه اندازی شغل خود نشان بدهد.

 

مدت زمان جواب درخواست ویزای کانادا

این زمان پس از انجام مراحل انگشت نگاری و عکس برداری محاسبه می شود. برای ویزاهای توریستی این زمان بین 14 تا 90 روز طول می کشد.

 

دلایل رد شدن درخواست ویزای کانادا

دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، ولی از جملۀ رایجترین آنها می توان به ناقص بودن مدارک، تمکن مالی کمتر از میزان تعیین شده توسط سفارت و داشتن سوء پیشینه اشاره کرد.

 

پیکاپ ویزا چیست؟

پروسه ای که طی آن سفارت کانادا لیبل ویزای کانادا را در پاسپورت متقاضی قرار می دهد. از آنجا که سفارت کانادا در ایران شعبه ای ندارد، برای این کار باید پاسپورت خود را به سفارت کانادا در یکی ازکشورهای همسایه نظیر ترکیه یا امارات ببرید.

زمانی که درخواست شما از سمت سفارت کانادا برای صدور ویزا پذیرفته می شود، نامه ای از سفارت صادر می شود که از شما می خواهد پاسپورت خود را برای پیکاپ ویزا به سفارت کانادا بفرستید. از زمان صدور این نامه، 30 روز فرصت دارید تا پاسپورت خود را به سفارت کانادا برسانید.

از آنجا که این پروسه نیازمند سفر به یکی از کشورهای همسایه است، ممکن است برای بعضی از افراد سخت و هزینه‌بردار باشد. خوشبختانه آژانسهای معتبری وجود دارند که مجوز پیکاپ ویزا را از پلیس مهاجرت ایران دارند. شما می‌توانید نامۀ وکالت نامه را به همراه پرینت ایمیل سفارت و اصل پاسپورت به آنها بسپارید تا از طریق هوایی به سفارت کانادا در کشور همسایه بفرستند و پس از طی مراحل قانونی، کارگزار پاسپورت مهر شده را به ایران برمی گرداند و به شما تحویل می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *